Andmedialoogid mõju suurendamiseks: andmete ja tehisintellekti võimalused ja väljakutsed kultuurisektori mõju suurendamisel (Data Conversations for impact: opportunities and challenges of data and AI in supporting the impact in cultural sector)
EACEA projekt: 2025-2027 Projekti ERMi poolsed täitjad: Pille Runnel, Agnes AljasFondazione Sistema Toscana (Itaalia), Domestic Data Streamers (Hispaania), Malmö ülikool (Rootsi), Firenze ülikool (Itaalia), In2Digital Innovations (Saksamaa), Europeana (Holland).
Data Conversations on koostööprojekt, mille eesmärk on toetada kultuuri- ja loomesektori (CCI) ühiskondlikku ja majanduslikku mõju mõtestamist. Projekti partnerid on loome- ja kultuuriorganisatsioonid, ülikoolid ja sektoriülesed võrgustikud.
Projekti eesmärgiks on arendada töövahendid, mis aitaksid lahendada väljakutseid, mis toetavad kultuuriorganisatsioone ühiskondliku mõju mõtestamisel, andmekogumise ja andmepõhise otsustamise toetamisel ning selles tehisintellekti kasutamise osa. Näiteks:
Tehisintellekti toetus mõju hindamisel. Projekt arendab interaktiivset digitaalset tööriista, mis toetab kultuuri- ja loomesektori ühiskondliku mõju mõtestamisel ja hindamisel, toetudes sealhulgas Me-Mind projekti materjalidele, MOI Museums of Impact enesehindamise mudelile ja Europeana Impact Playbook materjalidele. Integreerides tehisintellekti põhise visualiseerimise ja teksti analüüsi, luuakse materjalid, mis toetavad organisatsioonide digipööret, jätkusuutlikkust, kaasamist ja AI kasutamist.
Uuenduslikud andmekogumise meetodid. Projekt arendab koostööpõhiseid ja loomingulisi andmekogumise meetodeid, mis aitavad kultuuriorganisatsioonidel paremini mõista ja kaasata oma publikut andmekogumisse.
Disainerite uurimis- ja arendusresidentuur. Projekt toob kokku disainerid ja andmeteadlased residentuuride raames, et töötada välja kultuurisektorile sobivaid innovaatilisi andmekogumise tehnikaid.
Kultuurisektori digipöörde ja tehisintellektiga seotud võimekuse suurendamine. Pakutakse kultuuri- ja loomeprofessionaalidele koolitusi järgmistes valdkondades: andmete kasutamine otsuste tegemisel ja mõju planeerimisel, organisatsioonide võimestamine sisukate andmearutelude kaudu, loovate ja kaasavate andmekogumismeetodite arendamine, praktiliste teadmiste suurendamine AI rakendamisel kultuurivaldkonnas.
Projekti kodulehekülg (valmimas)