Relevance 2022. Mõjukad muuseumid
60th Annual Conference of the Estonian National Museum /
Eesti Rahva Muuseumi 60. aastakonverents teemal "Mõjukad muuseumid"
3 May 2022 / 3. mai 2022
Eesti Rahva Muuseumi 60. aastakonverents teemal "Mõjukad muuseumid"
3 May 2022 / 3. mai 2022
Konverentsi kava / Programme: http://enmconferences.ee/relevance-2022/programme
3. mail toimub Eesti Rahva Muuseumi 60. aastakonverents „Relevance“. Konverentsi peateemaks on muuseumide ja kultuuriasutuste mõjukus ja ajakohasus. Kultuuripärandit nähakse Euroopas võtmerollis kodanikuaktiivsuse, ühiste väärtuste, kultuurilise identiteedi ja inimeste heaolu toetamisel. Kuidas muuseumid nende ootuste kontekstis oma publikut kõnetavad ning kuidas hinnata oma tegevuse mõju?
Muuseumide roll ühiskonnas ei ole midagi iseenesestmõistetavat ja püsivat. Muuseumid peavad külastajaile korda minema ja suutma reageerida ühiskonnas aktuaalsetele teemadele, nagu sotsiaalsed väljakutsed, keskkond või kogukondade kultuuripärandiga seotud õiguste küsimused. Relevantsus külastajate silmis on suhtlemise põhialus, mis on seotud muuseumi kõigi peamiste funktsioonidega. Inimkeskne, kunstiline, eksperimentaalne, inspireeriv ja intellektuaalselt aus muuseum paneb külastajad tundma end väärtustatuna. Lisaks külastajate kõnetamisele tuleb tähelepanu pöörata ka sellele, kuidas muuseumide tegevus mõjutab ühiskonda laiemalt ja kuidas seda mõju hinnata.
Muuseumide mõju hindamisel on toimunud tugev nihe majanduslike näitajate suunas: mõjukuse suurendamiseks on toodud esiplaanile äri- ja juhtimismudelite integreeritud kasutamine ning mõjude hindamisel on peamised külastajaarvud ja teenuste kvaliteet. See lähenemisviis toetab organisatsiooni eesmärkide ja positsiooni hindamist kultuuriteenuste turul, samas ei piisa neist üksi muuseumi tegevusele tähenduse andmiseks ja muuseumi väärtuste ning väärtuskommunikatsiooni mõistmiseks.
Konverents hõlmab kahte ERMi osalusel toimuvat muuseumiarendusprojekti: „MOI! Museums of Impact“ (Mõjukad muuseumid) käigus luuakse Euroopa muuseumidele ühiskondliku mõjukuse arendamist toetav enesehindamise mudel. Projekt „Me-Mind. Measuring Impact on Local Environment with Data Analytics“ analüüsib andmepõhist kultuuriasutuste ja kultuuriürituste mõjude hindamist ja töötab koostöös andmeteadlastega välja vahendeid andmepõhiseks planeerimiseks ja juhtimisotsuste tegemiseks kultuuriorganisatsioonides ja muuseumides.
ERMi 60. aastakonverentsil analüüsivad relevantsuse ja mõju teemasid mitmed valdkonna eksperdid: Jette Sandahl (European Museum Forum, Taani), Philippa Simpson (V&A Museum, Inglismaa), Pirjo Hamari (MOI! projekti juht, Soome Muuseumiamet), Raivis Simansons (Žanis Lipke Memoriaal, Läti), Rasmus Kask (Eesti Vabaõhumuuseum), Karen Jagodin (Vabamu) ja teised.
Konverents toimub inglise keeles, ümarlauad eesti ja inglise keeles. Osalemine konverentsi kõigil sessioonidel ja kohvipausid on registreerunud osalejaile tasuta.
Konverentsile registreerimine kuni 26. aprillini (registreerimisvorm allpool).
Konverentsi meeskond:
Dr. Pille Runnel, ERMi teadusdirektor
Agnes Aljas, ERMi teadussekretär
Lisainfo: conference@erm.ee